Theodor Stöckmann odkrył zasadę naturalnego snu, gdy był jeszcze w szkole średniej, w roku 1890, kiedy to - jak wspomina: "często prAcowałem do późnej nocy, w skutek czego nieświadomie niszczyłem swoje zdrowie. W wieku 18 lat doszło do takiego momentu, w którym zarówno moje rezerwy siły fizycznej jak i mentalnej były kompletnie wyczerpane" (zobacz takze pp. 12ff).
35 lat póżniej, kiedy to już osiągnął stabilną finansowo pozycję dyrektora szkoły, stało się dla niego możliwe "rozważnie i nieokazale zająć się ponownie badaniami na własny koszt". W roku 1930 udało mu się przeprowadzić pierwsze testy na ochotnikach, które zakonczyły się powodzeniem. Następnie jego prace zostały opublikowane i system naturalnego snu zaczął być znany w szerszych kręgach. W prasie ukazała sie lawina artykułów oraz publikacji na ten temat, gdzie autorzy opisywali podobne, pozytywne doświadczenie po przystosowaniu się do naturalnego snu.
W broszurze tej umieściliśmy kluczowe aspekty systemu naturalnego snu na podstawie książki "Naturalny Czas" Theodora Stöckmanna (zobacz pp. 32). Broszura ta zawiera także dodatkowe tematy związane z przystosowaniem do naturalnego snu, takie jak: zdrowie, ogólny rozwój i zdolności do nauki.
Naturalny sen jest epokowym odkryciem o zasięgu ogólnoświatowym pod dwoma względami:
1) Czasu, kreatywności, osiągnięć: gdy przystosujemy się do naturalnego snu, nie tylko zyskamy kilka godzin dziennie - zwykle od 3 do 4 godzin snu wystarczy zamiast standardowych 8 - ale także zmieni sie nasz harmonogram pracy, z dnia na noc począwszy od północy po wczesne godziny poranne. Dzięki temu nasza praca będzie dużo bardziej wartościowa, niz w ciągu dnia, gdyż unikniemy wszelkiego rodzaju zakłóceń spokoju i rozkojarzenia. Efekt ten jest ponadto wzmocniony przez typową dla tego okresu umysłową jasność i wigor.
2) Odzyskania pełnego zdrowia: przystosowaniu do naturalnego snu towarzyszy proces ożywienia w ciele. Co zostało potwierdzone przez wiele raportów, może to pozytywnie wpływac i przeciwdziałać wszystkim znanym współczesnemu światu chorobom. Jeśli tylko zachowana zostaje regularność, wyleczyć udaje się większość przypadków - nawet w późniejszym czasie powinniśmy zaprzestać stosowania naturalnego snu!
Po odkryciu właściwości leczniczych postu, leczniczych roślin i leczniczych źródeł, a także wody, ziemi, swiatła i powietrza, system naturalnego snu rozpowszechniony przez Stöckmanna, jest jednym z ostatnich wielkich odkryć w królestwie naturalnego leczenia.
Bazując na moich własnych doświadczeniach, chciałbym zaznaczyć, że pozytywne działanie naturalnego snu ma miejsce tylko wtedy, gdy wczesne godziny snu są rygorystycznie przestrzegane, a także czas snu nie jest przedłużany po północy (należy dbać o to, aby nie zaspać). Ci którzy spali wystarczająco długo muszą wstać! Ci którzy czują taką potrzebę, mogą się zdrzemnąć np. od 6 do 7 rano. Drzemka ta nie zmniejszy pozytywnych efektów naturalnego snu.
Dodatkowo należy stosować dietę możliwie jak najbardziej zdrową - zawierającą nieduże ilości mięsa - to bardzo ważne. Każde obciążenie organizmu nieodpowiednimi substancjami zmusza organizm do dodatkowej pracy, a w konsekwencji powoduje utratę energii - energii, która pierwotnie miała służyć regeneracji. Pierwszy krok w zmianie diety - przynajmniej ziemniaki powinny być kupione w sklepie ze zdrową żywnością, oczywiście te z własnego ogródka są najlepsze.
Regularne ćwiczenia fizyczne są także pomocne przy przystosowywaniu się do naturalnego snu co najmniej pół godziny joggingu dwa razy w tygodniu lub np. praca w ogrodzie. Trwałe przystosowanie się do systemu naturalnego snu, choćby ze społecznego punktu widzenia nie będzie w guście każdego. Jednak każdy powinien być choćby świadom, że gdy jesteśmy narażeni na duży stres albo ogólnie nasze zdrowie jest w słabej kondycji, istnieje możliwość przeciwdziałania temu w naturalny sposób.
Najważniejsze jest, aby każdy spróbował tego sam.
Kiedy juz zaznajomisz się z tą publikacją, prosimy Cię, abyś pokazał ją swoim znajomym w celu popularyzacji ideii naturalnego snu.
St. Goar, in July 2007

Wstęp od wydawcy
Reichl Verlag, M. Dräger