Przez określenie "naturalny sen" rozumiemy regularny nocny odpoczynek, który jest typowy dla ludzi. Poniższe opracowanie naukowe dotyczy znalezienia odpowiedniego czasu dla naturalnego snu w odniesieniu do dorosłych i młodzieży, ale jeszcze nie dla dzieci.
Cały wszczechświat składa się z solennych i surowych praw natury. To ona rządzi wszystkim począwszy od największej gwiazdy z jej niewyobrażalną masą i wymiarami, poprzez delikatną nitkę czy drzewo, od najprostszego do najbardziej skomplikowanego żyjącego stworzenia, tworzy, ale również eliminuje, zmienia i pozostawia niezmiennym. Jako część wszechświata także ludzkie istoty są poddane działaniu praw natury. Równocześnie zdolne są do działania przeciwko nim. Jednak kara jaką muszą ponieść jest w tym przypadku  nieunikniona i będzie ona tym większa, im poważniejsze było naruszenie praw natury, a w najgorszym razie znajdzie swoje odzwiercielenie nawet w śmierci.
Jednym z podstawowych praw jest prawo czasu. Musimy zrozumieć, że ludzki sen ma swój określony, naturalny czas, czyli ludzie, którzy pracują w ściśle określonych godzinach, nie przeszkadzają im żadne hałasy, żyją w niezmiennych warunkach będą starać się spać zawsze w tych samych godzinach.
Według większości lekarzy, czy też laików dorosła osoba potrzebuje około ośmiu godzin snu, chociaż przyznają oni też, że może być inaczej w indywidualnych przypadkach. Jest wskazane aby iść do łóżka o 22 godzinie i wstać rano o 6 czy też 7 godzinie. Niektórzy twierdzą, że nie ma znaczenia o której idzie się spać. W praktyce nieregularność zależy od porządku dnia. Ci którzy pracują ciężko fizycznie całymi dniami idą spać wcześnie, a ci którzy nie muszą się zbytnio wysilać zwykle idą spać później. Jedno jest pewne, kwestia właściwego doboru czasu snu nie jest brana na tyle poważnie na ile zasługuje.
Nawet jeśli metody rozwiązania problemu różnią się od siebie: eksperyment jest decydującym czynnikiem. Dlatego też należy eksperymentować z naturalnym czasem i w ten sposób ustalić najbardziej efektywny czas odpoczynku.
Eksperymenty już wcześniej dowiodły, że godziny snu przed północą są najbardziej cenne dla organizmu. Wszyscy ci, którzy pracują fizycznie powiedzą nam, że czas snu przed północą jest absolutnie niezbędny dla nich aby utrzymać siłę. Szczególnie ci, którzy mieszkają w wiejskich regionach są pobożnymi zwolennikami chodzenia spać wcześnie. Lekarze w sanatoriach, czy też innych ośrodkach zdrowia także są zwolennikami wczesnego chodzenia spać i zalecają to swoim kuracjuszom, co w konsekwencji jest jednym z czynników prowadzących do sukcesu w leczeniu. Sławny doktor Christoph Wilhelm Hufeland w swojej, znanej na całym świecie książce "Sztuka przedłużania życia ludzkiego - makrobiotyka" (opublikowana w 1797 roku) stwierdził, że dwie godziny snu przed północą są cenniejsze, niż cztery godziny snu w ciągu dnia.
Podanie kilku ilustrujących przykładów z grona zgromadzonych doświadczeń powinno w zupełności wystarczyć. Przed wynalezieniem i wprowadzeniem do użytku rolniczych maszyn, fizyczna praca była niezbędna przy większości prac na farmie. Według zaawansowanych wiekowo świadków, rozkład dnia w zimie w niektórych częściach Niemiec był następujący: ludzie często wstawali o 1 w nocy i młócili zboże do godziny 5 lub 6, aby następnie zacząć regularną dzienną pracę. Murarze, stolarze lub robotnicy w fabrykach, którzy żyli na wsi i często musieli być w miejscu swojej pracy, oddalonego od ich miejsca zamieszkania kilka mil o godzinie 6 lub 7 rano. Zwykli pracować kilka godzin wcześniej dla farmerów, którzy następnie w ramach wdzięczności zaorali ich ziemie lub też zapłacili w inny sposób. Wszyscy oni szli spać o godzinie 8 wieczorem. Ci ludzie, którzy tak ciężko pracowali przez cały dzień, twierdzili, że źródło ich siły to okres snu przed północą. 
Słowa doktora Hufelanda są także warte odnotowania: "wszyscy ci, którzy dożywali starości byli miłośnikami wczesnego wstawania"; a następnie wymienia on kilka osób, które żyły ponad 130 lat. Inteligentna, wciąż stosunkowo aktywna 87-letnia kobieta, która pracowała latem w ogrodzie o 4 nad ranem, tłumaczy, że wiara w Boga i wczesna emerytura były kluczowe w zachowaniu siły i zdrowia. Życiowe zadania z którymi ta kobieta musiała się zmagać były olbrzymie, mimo to dożyła późnej starości.
Znany jest powszechnie fakt, że wiele sławnych postaci było i jest skowronkami, wśród nich Fryderyk Wielki, Napoleon Bonaparte, Goethe, Humboldt, Edison.
W tym kontekście zapamiętajmy psychologiczną zasadę! Zdrowa osoba zasypia głęboko  zaraz po położeniu się do łóżka. Ten sen trwa niecałe dwie godziny, potem następuje stopniowe przejście w lżejszy sen. Dlatego też głębokość snu jest decydującym czynnikiem, a nie jego długość. Z tych faktów można wywnioskować, że najczęściej krótki okres snu jest kluczowy w osiąganiu najlepszych rezultatów, a zwłaszcza ten przed północą.
Zajrzyjmy na chwilę w świat zwierząt - o ile pominiemy fakt dążenia natury do nocnych pościgów! Nawet w lecie, jeżeli zwierzęta mają spokój będą starać się iść spać bardzo wcześnie. Na przykład kurczaki i jaskółki zasną o 18:30. Taki czas snu jest zauważalny w całej naturze, jednak może być przestrzegany tylko w miejscach, gdzie nie została ona bardzo zmieniona.
Czego uczy nas doświadczenie, musi mieć swoje odzwierciedlenie w fizjologii ciała. W miare nadejścia wieczoru temperatura naszego ciała rośnie, mówimy wtedy o tzw. wieczornej gorączce, a następnie koło północy znowu spada. W ten sposób natura chroni nasze odpoczywające ciało od zbytniego ochłodzenia. Nie oferuje nam ciepłego poszycia, ale raczej wzrost temperatury ciała.
Inny fizjologiczny, udowodniony fakt jest ważny dla naszych badań: im dłużej śpimy tym bardziej stajemy się śpiący, apatyczni i podatni na choroby. Na przykład spanie za długo stymuluje produkcję potu na rękach i stopach, występowanie bólów głowy i utratę apetytu.
Podjęliśmy próbę aby znaleźć rozwiązanie problemu drogą eksperymentu. Metoda jego przebiegu była jasno zdefiniowana: Ci którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w nim, musieli stopniowo przesuwać czas swojego snu do czasu przed północą i musieli wyrazić zgodę na bycie obserwowanym medycznie podczas tego eksperymentu. Procedura ta została przeprowadzona tak jak zaplanowaliśmy na wielu dorosłych i młodych ludziach. Rezultaty zostały opublikowane tutaj, po to, aby zachęcić wszystkich do wyciągnięcia własnych wniosków poprzez przeprowadzenie eksprymentu przestawienia się na naturalny czas snu samemu, a także po to aby wyjaśnić tą niezwykle ważną kwestię; ponieważ sen powoduje życie, naturalny sen powoduje naturalne życie, a zdrowy sen powoduje zdrowe życie.

1. SYSTEM NATURALNEGO SNU